19 marca 2019 r. troje europosłów SLD – Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka oraz Janusz Zemke – wystosowało pisma do przewodniczących Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera oraz Fransa Timmermansa, informując ich o braku odpowiedzi na swoje wystąpienia do komisarz Very Jourovej.
Przypomnijmy, iż chodziło o korespondencję z 11 lipca 2018 roku oraz 9 stycznia 2019 roku w sprawie ustawy represyjnej przyjętej i wdrażanej w Polsce wobec funkcjonariuszy mundurowych z grudnia 2016 roku.
W piśmie do Fransa Timmermansa czytamy m.in.: "Zwracamy się do Pana Przewodniczącego bezpośrednio, jako do osoby prowadzącej w imieniu Komisji Europejskiej stałe rozmowy z władzami Polski w sprawie przestrzegania praworządności. Nadto, jest Pan kandydatem socjaldemokracji europejskiej, w tym naszym - na przewodniczącego Komisji Europejskiej w nowej kadencji. Jesteśmy przekonani, że podnoszona przez nas sprawa ma ważki wymiar prawny i ludzki, co wymaga zdecydowanych działań Komisji Europejskiej".
Prypominamy, iż 16 grudnia 2016 r., w urągających praworządności warunkach przyjęto tzw. ustawę represyjną. W Sali Kolumnowej Sejmu posłowie PiS wraz z sojusznikami dokonali politycznej zemsty, która kosztowała życie już 50 emerytów mundurowych.
22 marca 2018 r. Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy cofający zapisy represyjnej ustawy obniżającej emerytury funkcjonariuszom służb i ich rodzinom. 250 000 podpisów obywatelek i obywateli nie było ważnym argumentem dla PiS-u do procedowania tego projektu, chociaż w kampanii wyborczej tej partii padła obietnica, iż każdy obywatelski projekt ustawy będzie uszanowany i Sejm podejmie nad nim prace. Przypominamy, iż sprawozdawcą projektu był Andrzej Rozenek.
28 lutego 2018 r. w Parlamencie Europejskim posłowie do Parlamentu Europejskiego z ramienia SLD konferencję pt. „Represje wobec emerytowanych funkcjonariuszy i żołnierzy w Polsce”. Eurodeputowani prof. Bogusław Liberadzki,Krystyna Łybacka oraz Janusz Zemke zwrócili się również do Jean – Claude Junckera, szefa Komisji Europejskiej w tej sprawie.
Kogo dotyczy ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin? Ustawa ta dotyczy wdów i sierot, kombatantów, byłych sportowców, urzędników biur paszportowych, twórców bazy PESEL, więzienników, oficerów BOR, żołnierzy WOP, pracowników wywiadu, policjantów, funkcjonariuszy ABW. PiS nazywa tę ustawę dezubekizacyjną i nawiązuje do UB, jednostki która została zlikwidowana w 1956 r. Manipulacja jest tym większa, iż ustawa splamiona krwią dotyczy emerytów mundurowych, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani przez władze III RP i dopuszczeni do dalszej służby na rzecz naszej ojczyzny.
Pismo do Jean-Claude Junckera:
Pismo do Fransa Timmermansa:
Korespondencja posłów do Parlamentu Europejskiego z komisarz Vĕra Jourova:
Pismo z dnia 21 czerwca 2018 r.
Odpowiedź Vera Juorova, komisarza UE ds. sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci