Punktem wyjścia tej rozmowy i dyskusji powinna być teza, że żołnierz to także obywatel. Natomiast problem polega na tym, że w państwach Unijnych - jeżeli temu się dokładniej przyjrzeć - to żołnierze mają zupełnie różna prawa. Są państwa gdzie mogą tworzyć związki zawodowe, a ja jestem posłem z Polski, gdzie żołnierz dopóki służy nie może tworzyć związku zawodowego, a przykładowo funkcjonariusz policji ma do tego prawo.
Jeżeli tak jest i żołnierz będąc w trakcie służby, nie może być członkiem ani żadnej partii, ani też żadnego związku, to szczególna rola przypada instytucjom, które się wypowiadają za żołnierzy i w ich imieniu, w warunkach Polski jest to Rzecznik Praw Obywatelskich.
Pragnę zwrócić uwagę na aspekt, który tutaj się nie pojawił, a który moim zdaniem jest bardzo dotkliwy, otóż te różnice w trakcie służby mogą być i są często bardzo różne i dotkliwe. Moim zdaniem bardzo dotkliwą krzywdą i różnicą jest to co się dzieje w Polsce, że jakoby prawa żołnierza, czy też potem emeryta po zakończeniu jego służby w wojsku, zależą od tego kiedy on tę służbę zaczął. Po rewolucji 1990 r., która miała miejsce w Polsce i na szczęście była rewolucją pokojową i jeżeli ktoś zaczął służbę po 90-tym roku to ma prawa wszelkie, a jak miał pecha i urodził się wcześniej, skończył szkołę oficerską kilka lat wcześniej, to niestety części tych praw nie ma.
Wraz z przejściem na emeryturę ci żołnierze tworzą różne związki i stowarzyszenia, nie mają prawa wejścia do jednostek i jak umierają, co się niestety zdarza, to żadna asysta wojskowa im nie przysługuje. Dlaczego o tym mówię? Ponieważ jest to dotkliwy problem i polityczny oraz społeczny. Apeluję, abyśmy głośno protestowali kiedy żołnierzy oraz funkcjonariuszy dzieli się i różnicuje li tylko ze względu na moment, w którym rozpoczęli swoją służbę. Nie ponoszą żadnej winy, nie byli karani, ale ten moment jest zbyt często czynnikiem dyskryminującym. Proszę Was, abyście w swoich pracach i wypowiedziach - ja wiem, że EUROMIL zna ten polski problem - zwracali uwagę na ten aspekt, ponieważ zaczynami mieć tutaj podział na żołnierzy i funkcjonariuszy li tylko ze względu na moment rozpoczęcia służby.
Janusz Zemke, poseł do Parlamentu Europejskiego
Emmanuel Jacob, przewodniczący Europejskiej Organizacji Związków Żołnierzy (EUROMIL) – odpowiedź na pytanie posła Janusza Zemke
Bardzo cieszę, że wypowiedział się Pan w imieniu Polski, i że akceptuje Pan fakt, iż żołnierze są obywatelami umundurowanymi, i że poszczególne prawa w państwach członkowskich są problematyczne. Mówiliśmy o związkach zawodowych, o zrzeszaniu się żołnierzy w Polsce, ale jest również problem dyskusji o systemie emerytalnym, zdajemy sobie z tego sprawę . Staramy się śledzić wydarzenia na bieżąco i kontaktujemy się z polskimi stowarzyszeniami, a także obrońcami praw człowieka oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który z uwagą śledzi to, co się dzieje oraz to, co Państwo robią w Parlamencie Europejskim.
Pragnę powiązać to, w jaki sposób personel wojskowy jest reprezentowany w polskim wojsku i tam także widzimy problemy dla danych stowarzyszeń, które powinny bronić tego personelu wojskowego, aby dobrze działały, ponieważ w dużej mierze są one zależne od dobrej woli rządu oraz od wojska. Tak więc automatycznie blokujemy głos oraz sposób wyrażania przedstawicieli wojska. Powinniśmy kontynuować ten kierunek, to jest nieakceptowalne, żeby personel wojskowy - tak jak w Państwa przypadku tyle lat po transformacji i bez sytuacji, w której ktoś popełnił przestępstwo – traci część swojej emerytury, tylko dlatego, że byli na jakimś stanowisku w danym momencie historycznym. Nie pomogę państwu mówiąc, że Polska nie jest sama, ten sam problem mamy w Czechach i to już od wielu lat. Tam także staramy się otworzyć na nową tę dyskusję, a obecny rząd nie chce z nami na ten temat rozmawiać.